Rakovnicko.cz - regionální portál | Informace, Zprávy, Akce, Katalog firem, Inzeráty, Fotogalerie

Dnes je 23. září 2018 | Svátek má Berta

Dopravní omezení

| Trvá úplná uzavírka silnice č. II/229 z důvodu opravy mostu ve Všesulově. Termín uzavírky je od 23. 7. 2018 do 17. 12. 2018.

Zpravodajství

Zpravodajský servis

iSEZNAM Rakovnicka

Pamětihodnosti

Paměť regionu

Odkazy

Archiv zpráv

Nejčtenější články
Další články z rubriky

Meziválečný tramping na Rakovnicku

Knihy a DVD o Rakovnicku

Státní okresní archiv Rakovník vydal zajímavou publikaci o historii trampingu na Rakovnicku

Datum 13. 08. 2009 Autor Rakovnicko

Meziválečný tramping na Rakovnicku
Název knihy: Meziválečný tramping na Rakovnicku

Autor: Jan Krško
Vydáno: 2008, Státní okresní archiv, Rakovník
Cena: 154,- Kč (infocentrum Rakovník)
Cena: 199,- Kč (Knihkupectví Kanzelsberger)

O knize
Státní okresní archiv Rakovník vydal zajímavou publikaci o historii trampingu na Rakovnicku. Jejím autorem je Jan Krško.  Kniha, jak již název napovídá, pojednává o historii meziválečného trampingu na Rakovnicku. Po krátké předmluvě následují kapitoly Úvod do studia trampingu, Trampové v rakovnické přírodě, Osady, Trampové v Rakovníku, Závěr, Prameny a literatura a místní a jemnný rejstřík.
 
"Kouzlo volného táboření v přírodě, kouzlo trampingu probouzelo a probouzí nadšence snad ve všech částech naší vlasti. Nechybí mezi nimi téměř žádná sociální skupina, od pomocného dělníka po náměstka primátora, od nejmladší po nejstarší generaci. Zasloužilí důchodci s nadšením zasvěcují do tajů trampingu svá vnoučata a vracejí se alespoň touto cestou do svých mladistvých let. Bohatí i chudí odhazují všechny společenské předsudky a stávají se načas obyčejnými, bezprostředními bytostmi. K těmto obdivovatelům nekonečných dálek jsem se ve svých 14 letech zásluhou bratra přiřadil rovněž já. 
V mých představách však byl tramping omezen jen na táboření pod širým nebem, v "horším" případě ve stanu. Na svých cestách přírodou jsem proto nechápal, proč mě někteří prošedivělí obyvatelé chat zdraví trampským pozdravem Ahoj a zasvěceně se mnou mluví o tom, kde jsem byl a kde budu nocovat. Často jsem si kladl otázku, co mohou mít uživatelé těchto rekreačních zařízení společného s trampingem. K poznání celého stavu věcí mi jednou pomohla nečekaná událost.
Náhlá průtrž mračen v červencové noci roku 1989 mi předčasně ukončila poklidný spánek uprostřed křivoklátských lesů nedaleko Karlovy Vsi. S promočenými věcmi jsem prošel obcí a vydal se podél rozvodněného potůčku k roztockému nádraží. Po několika kilometrech se kolem mě začaly objevovat první chaty a jelikož déšť nepřestával, schoval jsem se na chvíli pod terasou jedné z nich. Najednou se otevřely dveře a starší manželský pár mě zval dovnitř na čaj. Po bližším seznámení se oba rozpovídali o tradicích zdejší chatové osady, které měly kdysi s romantikou volného táboření v přírodě mnoho společného. Tak jsem poznal kořeny trampingu a začal se na některé obyvatele pohodlných chat dívat jinak. Současně se mi poprvé představila jedna z nejslavnějších trampských osad Rakovnicka - osada Údolí hříchu.." - ukázka z předmluvy autora knihy

V souvislosti s vydáním knihy probíhá od června letošního roku výstava Historie trampingu na Rakovnicku ve výstavní síni Na Radnici v Rakovníku se zajímavými fotografiemi, články a informacemi. Všem zájemcům doporučuji tuto výstavu, která potrvá až do 6. září 2009, navštívit.

Kniha je k dostání mimo jiné v informačním centru Rakovník, Husovo nám. nebo ve výstavní síni na Radnici.

Diskuze k článku Meziválečný tramping na Rakovnicku

Přidat komentář

Vaše jméno: Váš email:

Text komentáře:

Kolik je na jedné ruce prstů? Kontrolná otázka

admin E-mail info [a] rakovnicko.cz Komentář vložen 13. 10. 2009, 11:43

Samozřejmě, pokud budou knihy o Rakovnicku aktuálně k dostání, můžeme Vám je zaslat poštou na dobírku.

Ivana E-mail Ivana.Kryslova [a] seznam.cz Komentář vložen 08. 10. 2009, 13:44

Vážení,mohli byste mi,prosím danou knihu \"Meziválečný tramping na Rakovnicku\" zaslat?